Kanada Hakkında Sık Sorulan Sorular

1. Öğrenci İzinleri

Genel

Kanada öğrenci vizesi izin başvurum ile ilgili olarak Elçilikten tarafıma onay yazısı gönderilmiştir. Bu onay yazısı öğrenci izin belgem midir?
Hayır, bu onay yazısı öğrenci izin belgeniz değildir. Bu yazı, öğrenci izin başvurunuzun onaylandığını bildiren bir bilgilendirme mektubudur. Gerçek öğrenci izin belgeniz, Kanada’ya vardığınızda Kanada’ya giriş yapacağınız sınır kapısında düzenlenecektir. Bu nedenle, Kanada’ya ilk kez geldiğiniz anda bu onay yazısını giriş yapacağınız sınır kapısındaki görevliye ibraz ediniz.

Kanada’da üç veya dört ay süreyle okumayı planlıyorum. Yine de öğrenci iznine başvurabilir miyim?
Evet.

Vasi

Vasi nedir ve vasilik için hangi belgeleri hazırlamam gerekiyor?
Vasi, reşit olmayan bir çocuğun Kanada’da okuduğu süre içerisinde kendisiyle ilgilenecek ve kendisinden sorumlu olacak, çocuğun ebeveynleri tarafından belirlenmiş Kanada’da ikamet eden, 19 yaşın üzerinde bir Kanada vatandaşı veya göçmenidir. Vasiler ve vasilik belgeleri hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen buraya tıklayınız (yalnızca İngilizce ve Fransızca olarak kullanılabilir).

Annem ve babam boşandılar ve annemin/babamın su an nerede yasadığını bilmiyorum. Bu nedenle, kendisinden muvafakatname alamıyorum. Ne yapmalıyım?
Birlikte yaşadığınız anne/babanızdan söz konusu muvafakati almak için babanıza/annenize ulaşılamadığını belirten imzalı bir beyanın tarafımıza sunulması gerekmektedir. Bu beyanı başvurunuza eklemeyi unutmamalısınız; ayrıca, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinin veya mahkeme belgelerinin birlikte yaşadığınız ebeveyninizin velayetinize sahip olduğunu gösterdiğinden emin olunuz.

Maddi Olanaklar

Öğrenci izni için aranan asgari mali yeterlilik şartı bulunmakta mıdır? Var ise, ne kadardır?
Mali olanakların değerlendirmesinde görevli memurların ölçüt aldığı miktar, kayıt ücreti ve diğer ilgili eğitim giderlerine ek olarak, bir senelik yasam giderleri için 10.000 (Kanada) dolarıdır. Görevli memurlar ayrıca, size eşlik edecek bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin yasam giderlerini karşılayabilmeniz için, kişi başına 4.000 (Kanada) dolarına sahip olmanızı da beklerler. Bu miktar, resmi kanıtlarla desteklenen geliriniz ve son üç aya ilişkin sabit hesap dökümüyle kanıtlanabilecek tasarruflarınızın toplamı olabilir. Bu tutar, sadece size fikir vermesi açısından belirtilmektedir, zira mali şartlar duruma göre değişmekte ve her bir durum için görevli memur tarafından ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Bir arkadaştan ya da yabancı bir kaynaktan borç almanın kabul edilmeyeceğine dikkat ediniz. Borç almak suretiyle, mevcut mali durumunuz hakkında yanıltıcı bilgi verdiğiniz taktirde, başvurunuz reddedilecek olup, iki sene süreyle Kanada’ya giriş yapmaktan da men edilebilirsiniz.

Quebec Eyaleti

Quebec Eyaletindeki özel bir dil okulunda İngilizce Öğrenim Programına (ESL) katılacağım. Quebec Kabul Sertifikası (CAQ) almam gerekiyor mu?
Öğrenim programının süresi altı aydan uzun ise, öğrenim kurumunun diploma/derece veren veya özel bir dil enstitüsü olup olmadığına bakılmaksızın, Quebec Kabul Sertifikası gerekecektir.

Quebec Eyaletinde öğrenim görmeyi istiyorum. Quebec Kabul Sertifikasını edinmek için gereken bilgileri nereden edinebilirim?
Quebec Eyaletinin göçmenlik Internet sitesini ziyaret ediniz: Foreign students (yalnızca İngilizce ve Fransızca olarak kullanılabilir). Quebec Eyaletinde öğrenim görmek için gerekli başvuru şartları hakkında okulunuz da bilgi sahibi olacaktır.

Refakat eden ebeveynler/aile bireyleri

İki çocuklu bir ebeveynim. (Okul yaşındaki) büyük çocuğum Kanada’da okumak istiyor. Kanada’ya onunla birlikte gitmek istiyorum ve (okul öncesi çağındaki) küçük çocuğumu da yanımda götürmek istiyorum. Büyük çocuğum için öğrenci izni, kendim için ise geçici ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunmaya hazırlanıyorum. Küçük çocuğum için ne çeşit bir başvuru formu doldurmaya ve harç ödemeye hazırlanmalıyım?
Küçük çocuğunuz için de ayrı bir geçici ziyaretçi vizesi (TRV) başvuru formu, çocuğunuzun pasaportu ve geçici ziyaret vizesi işlem harcını kendi pasaportunuz ve harç dekontunuz ile birlikte sunmayı unutmayınız. Size eşlik etmeyecek diğer ebeveynin çocuklarınız için vermiş olduğu noter onaylı muvafakatnameyi de eklemeyi unutmayınız.

Öğrenci izni için başvuru yapan reşit olmayan bir kişinin ebeveyni yerine anneannesi/babaannesi veya dedesi/büyükbabası refakatçi yetişkin olarak geçici ziyaret vizesi (TRV) için başvuru yapabilir mi?
Öğrenci izni için başvuru yapan öğrencilerin kendilerine eşlik edecek ebeveynleri haricinde diğer aile bireyleri için geçici ziyaret vizesi düzenlememekteyiz.

Çocuklarım benim yanımda geliyor ve öğrenci iznim var. çocuklarım, uluslararası öğrenci harcı ödemeksizin Kanada’da devlet okuluna devam edebilirler mi?
Kanada’daki okulların pek çoğu ebeveyni Kanada’da okuyan veya çalışan çocuklar için uluslararası harç almamaktadır. Ancak, yasal düzenlemeler hakkında bilgi almak için yaşayacağınız bölgedeki okulun idaresiyle görüşmeniz gerekir.

Üniversite/Kolej öğrencisi

Erkek kolej/üniversite öğrencisiyim. Zorunlu askerlik görevimi yerine getirmek için izin aldığım için öğrenimime ara verdim. Askerlik hizmetimin ispatı olarak ikametgah ilmühaberi sunmam gerekiyor mu?
28 yaşın altındaysanız ve sadece askerlik görevinizi yerine getirmek maksadıyla öğreniminize ara verdiyseniz, ikametgah ilmühaberi (ya da askerlik hizmetinizi kanıtlayan diğer bir belgeyi) ibraz etmenize gerek bulunmamaktadır. Ancak, yaşınız 28 veya üzeri ise ve öğreniminize başka nedenlerle ara verdiyseniz, ikametgah belgenizin yanı sıra okuldan izinli olduğunuz süre içerisinde gerçekleştirdiğiniz faaliyetleri kanıtlayan/açıklayan belgeleri Kanada vizesi için ibraz etmeniz gerekmektedir.

2. Ret Yanıtı

Başvurumun neden reddedildiğini anlamıyorum?
Başvurunuzun reddedilme gerekçeleri değerlendiren görevli memur tarafından ret yazısında açıklanmıştır. Şartlarınızın değiştiğine ya da yeni bilgilere sahip olduğunuza inanıyorsanız, yeniden başvuruda bulunabilirsiniz.

Öğrenci izni için yapmış olduğum başvurum reddedildi. Ödediğim işlem harcını geri alabilir miyim?
Hayır. İşlem harçları, başvurunun kabul edilip edilmediğine bakılmaksızın, iade edilmemektedir.

3. Süre Uzatımı

Öğrenci vizesinin süresini Ankara’da uzatabilir miyim?
Evet. Bunun için sadece, öğrenci izni için belirtilen talimatları takip ediniz. Giriş/çıkış damgalarını gösteren pasaport fotokopinizi sunmanız gerekmektedir. Öğrenci izni için sunulması gereken diğer tüm belgelerin yanında Kanada’daki okulun düzenlediği akademik not dökümü (transkript) ve (okula kayıtlı olduğunuz evvelki öğrenim dönemlerini gösteren) kayıt belgesini de sunmayı unutmayınız.

Öğrenci iznimin süresini uzatmak için Kanada’da başvuru yaptım fakat başvurumun sonucunu almadan Türkiye’ye döndüm. İznimin süresi Kanada’ya dönüş yaptığıma tarihten kısa bir süre sonra bitecek. Mevcut iznim ile Kanada’ya yeniden giriş yapabilir miyim?
Kanada’da öğrenci izniyle geçici ziyaretçi (TR) statüsünde bulunmaktaydınız. Kanada’dan ayrıldığınıza bu statünüzü kaybetmiş oldunuz. Öğrenci izniniz hâlâ geçerli ise, giriş yapacağınız sinir kapısında bu öğrenci izninizi ibraz edebilirsiniz. Geçici Ziyaretçi statüsü için aranan şartları taşıdığınız konusunda sinir kapısındaki görevli memurları ikna edebilirseniz, Kanada’ya yeniden giriş yapmanıza ve öğreniminizi geçerli izniniz ile sürdürmenize izin verilebilir.

Öğrenci iznimin süresini uzatmak için Kanada’da başvuru yaptım fakat başvuruma cevap almadan Türkiye’ye döndüm. Mevcut iznimin geçerlilik süresi doldu. Kanada’ya yeniden giriş yaparken herhangi bir problemle karşılaşır mıyım?
Geçerli bir öğrenci izni veya Kanada’da öğrenim görmek için başka bir otorizasyona sahip olmadığınızdan dolayı, giriş yapacağınız sinir kapısındaki görevli memur Kanada’ya giriş yapma isteğinizi reddedebilir. Kanada’ya gitmek üzere Türkiye’den ayrılmadan önce, yeni öğrenci izni almak için Türkiye’de başvuru yapmanızı öneririz.

Kanada’da yapmış olduğum başvurumun durumunu Elçilikten kontrol edebilir miyim?
Evet. Kanada’da yapmış olduğunuz başvurunun durumunu öğrenmek istediğinizi belirten yazılı talebinizi, mevcut izninizin nüshasıyla birlikte Elçiliğe sununuz.

Kanada’da bulunma statüsünün değiştirilmesi/Kanada’da kalınan sürenin uzatımı

Kanada’da yasayan bir arkadaşım/akrabam var. Ziyaretçi/turist vizesi ile onları onu ziyaret etmek üzere Kanada’da bulunduğum sırada, öğrenci izni edinmek için başvuru yapabilir miyim?
Hayır. Öğrenci izni için başvurunuzu Kanada dışındayken ve Kanada’ya giriş yapmadan evvel yapmanız gerekmektedir.

Süresi altı aydan kısa olmak üzere Kanada’da okumayı ve fakat daha sonra Kanada’da kalarak burada seyahat etmeyi planlıyorum. Ziyaretçi vizemin süresini Kanada’da bulunduğum sırada uzatabilir miyim?
Evet. Geçici ziyaretçi vizesinin süresini uzatmak veya şartlarını değiştirmek maksadıyla başvuruda bulunmak üzere aşağıdaki internet sayfasında yer alan talimatları yerine getiriniz: Immigration applications inside Canada (yalnızca İngilizce ve Fransızca olarak kullanılabilir)

4. Diğer Konular

Türk vatandaşı değilim ve öğrenci izni için başvuru yapmak istiyorum. Başvurumla birlikte sunmam gereken başka ilave belgeler var mı?
Başvuru kontrol listemizde belirtilen belgelerin tamamını başvurunuza eklemeniz gerekmektedir. İlave belge gerekip gerekmeyeceği veya bu belgelerin neler olacağı konusunda size su anda bilgi vermem mümkün değildir. Başvurunuz bir görevli memur tarafından incelendikten sonra, diğer belgeler de talep edilebilir. Ayrıca, geçici ziyaretçi vizesine de ihtiyacınız olabilir. Bu vizenin gerekli olduğu ülkelerin listesini görmek için internet sitemizdeki su sayfayı ziyaret ediniz: Countries and territories whose citizens require visas in order to enter Canada as visitors (yalnızca İngilizce ve Fransızca olarak kullanılabilir)
Vize almanız gerekiyor ise öğrenci izin başvurunuz beraberinde pasaport aslınızı da sunmayı unutmayınız. Vize masrafı öğrenci izin harcına dahildir. Geçici ziyaretçi vize harcı yatırmanız gerekmemektedir.

Öğrenci izin onay yazısını Elçilikten aldıktan sonra okulu değiştirmeye karar verdim. Yeni öğrenci izni almak için başvuruda bulunmam gerekiyor mu?
Liseden sonraki bir programına devam edecekseniz, yeniden başvuru yapmanız gerekmemektedir. Ancak, değiştireceğiz okul, ilköğrenim veya orta öğrenim seviyesindeki bir okul ise, yeni bir öğrenci izni için başvuru yapmanız gerekir.

Öğrenci izin belgemin alt kısmında “Bu belge yeniden giriş izni vermemektedir” (This does not authorise re-entry) ibaresi bulunuyor. Bunun anlamı nedir?
Bu ibare, izin belgesinin izin belgesi sahibine Kanada’ya giriş hakki tanımadığını ve izin belgesi sahibinin, giriş yapacağı sinir kapısındaki görevli memur tarafından yine de incelemeye tabi tutulabileceğini ifade etmektedir.

5. Ziyaretçiler/Geçici Yerleşik Kişiler

Ziyaretçi vizesi başvurum neden reddedildi? Görevli memur ile görüşebilir miyim?
Hayır. Ret yazısında ziyaretçi vize başvurularının ret gerekçeleri açıklanmaktadır. Özellikle sormak istediğiniz bir soru var ise, bu sorunuzu lütfen yazılı şekilde faks veya posta yoluyla gönderiniz ya da teslimat noktasına teslim ediniz. Ayrıca, başvuru ile birlikte size verilen talimatları da gözden geçirmeli ve talep edilen belgelerin tümünü verdiğinizden emin olmalısınız. Eğer vermemişseniz, yeniden başvuruda bulunmak isteyebilir ve yeni bilgilerinizi başvurunuza ekleyebilirsiniz.

Kanada’ya giriş yapmak istediğim sınır kapısında (örneğin, sınırda alıkonulmak, sınır dışı edilmek, tahliye veya ihraç emrine maruz kalmak, gönüllü terke izin verilmesi gibi) bir sorun yaşadım. Kanada’ya giriş yapmadan önce Geçici Ziyaretçi İznine ya da Geri Dönüş Otorizasyonuna ihtiyacım var mı?
Talebinizin görevli bir memur tarafından incelenmesi gerekmektedir. Açık adınızı, doğum tarihinizi, pasaport numaranızı ve irtibat bilgilerinizi lütfen yazılı olarak gönderiniz.

Pasaportumun geçerlilik süresi 3 ay. Kanada’da sadece bir kaç gün kalmak istiyorum. Sorun olur mu?
Hayır. Kanada göçmenlik kanunlarına göre, pasaportunuzun Kanada’da kalacağınız süre boyunca geçerli olması şarttır. Ancak, pasaport geçerlilik süresi en az altı ay olmayan yolcuların uçağa alınmaması, pek çok hava yolu şirketinde uygulanan bir politikadır.

6. Daimi Yerleşik Kişiler

Daimi ikamet vizemi yeni aldım. Daimi yerleşik Kişi (DYK) kartını alana kadar Kanada’da bulunmak zorunda mıyım?
DYK kartı, Kanada’nın dışına seyahat etmeyi planlayan daimi yerleşik bir kişi için gerekli bir belgedir. Mümkün ise, bu kartı edinene kadar Kanada’da kalınız. DYK kartını almadan Kanada’dan ayrılırsanız, DYK kartı olmaksızın Kanada’ya yeniden giriş yapmayı denemeden önce, yurt dışındaki Kanada temsilciliğine “Daimi Yerleşik Kişi Seyahat Belgesi” için müracaat etmelisiniz.

Kanada’da daimi yerleşik bir kişiyim ve daimi yerleşik kişi statüsü edindikten sonra Türkiye’de çocuğum oldu. Çocuğumun daimi yerleşik kişi statüsü edinerek, ailemin Kanada’ya dönebilmesi için ne yapmalıyım?
Daimi yerleşik bir kişi olarak, Kanada dışında bulunurken, çocuğunuza Aile Sınıfı üyesi olarak sponsor olamazsınız. Çocuğunuz yanınızda olmadan Kanada’ya dönebilir ve dönüş yaptıktan sonra sponsorluk başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu çocuğu için yaptığı sponsorluk başvuruları, Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi tarafından 6 ay içerisinde sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Çocuğunuzun Kanada’ya sizinle birlikte hemen gelmesini istiyorsanız, Göçmenlik Bölümü ile irtibata geçmelisiniz. Çocuğunuzun Kanada’da daimi süreyle kalmasını isteyeceğinizden, çocuğunuzun geçici ikamet (ziyaretçi) izni ile Kanada’ya kabul edilmesine izin verilmeyebilir. Çocuğunuzun göçmen statüsü edinerek Kanada’ya kabul edilmesi için mevcut seçenekler hakkında Göçmenlik Bölümü size bilgi verebilir.

Daimi yerleşik kişi statüsü edinmek için gerekli olan mevcut şartlar nelerdir?
Herhangi bir beş yıllık süre içerisinde Kanada’da iki yıl (730 gün) boyunca fiilen ikamet etmeniz gerekmektedir. Bu iki yıllık sürenin kesintisiz olması gerekmemektedir. Fiilen Kanada’da ikamet etmeniz hususunda bazı beklentiler bulunduğundan, konuyla ilgili tüm ayrıntıları öğrenmek için ilgili ofisin About being a permanent resident of Canada (yalnızca İngilizce ve Fransızca olarak kullanılabilir) adresindeki İnternet sayfasını inceleyiniz.

Kanada’da yerleşik kişi statüsü edinecek kadar uzun yasadım. Kanada’ya daimi yerleşik kişi statüsünde yeniden giriş yapabilir miyim?
Daimi Yerleşik Kişi Kartınız var ise, görevli memurun daimi yerleşik kişi statüsünü kaybedip etmediğinizi tespit edeceği sinir kapısından Kanada’ya giriş yapabilirsiniz. Daimi Yerleşik Kişi Kartınız yok ise, Daimi Yerleşik Kişi Seyahat Kartı için başvurabilirsiniz ve daimi yerleşik kişi statüsünü kaybedip etmediğinize ilişkin inceleme görevli memur tarafından o anda gerçekleştirilebilir.

Kanada’da yerleşik kişi statüsüne sahibim. Fakat bu statüyü gönüllü olarak terk etmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
İkamet statüsünün belirlenmesi için öncelikle ofisimize müracaat etmelisiniz. Bu süreç sonucunda ikamet yükümlülüklerinizi hala yerine getirip getirmediğiniz tespit edilecektir. İkamet yükümlülüklerini yerine getirmiyorsanız, müracaatınız reddedilecek ve ret yazısı artık Kanada’da daimi yerleşik kişi statüsüne sahip olmadığınızın delili olacaktır. İkamet için gerekli şartları hala sağlıyorsanız, daimi yerleşik kişi statünüz den vazgeçtiğinizi gösterir resmi bir beyannameyi imzalamanız gerekecektir.