Kanada Göçmenlik

Vizeler ve Göçmenlik Hakkında Tavsiyeler

Kanada’ya göçmen olarak gitmek heyecan verici bir fırsattır.

Kanada’ya göçmen olarak gitmek istiyorsanız, Kanada vizesi göçmenlik başvurusu yapmanın bir kaç farklı yolu bulunmaktadır. Sizin ve aileniz için göçmenlik programlarından hangisinin en iyisi olacağına karar vermeniz gerekecektir.

Kanada Vize Danışmanlığı

Göçmenlik kategorilerden her birine başvuru için aranan şartları ve izlenecek adımları aşağıda bulabilirsiniz:

 • Kalifiye işçiler ve profesyonel meslek sahipleri (veya sadece)
  Eğitim, tecrübe ve dil becerilerine ilişkin aranan şartlar
 • Yatirimcılar, girişimciler ve serbest meslek sahipleri (veya sadece)
  Kanada’da kimler iş kurabilir?
 • Aile sponsorluğu (veya sadece)
  Kanada’da daimi ikamet vizesine sahipseniz, yanınıza gelecek aile ferdinize nasıl sponsor olabilirsiniz?
 • Eyalet adaylığı (veya sadece)
  Eyalet adaylığı göçmenlik programı kapsamında Kanada’nın eyaletlerinden birine yerleşmek için gerekli şartları öğreniniz.
 • Quebec Eyaleti tarafından seçilmiş kalifiye işçiler (veya sadece)
  Quebec Eyaletine yerleşmek üzere seçilebilmek için başvurunuzu nasıl yapmanız gerektiğini öğreniniz.

Kanada (kalifiye işçiler, profesyonel meslek sahipleri, yatırımcılar, girişimciler ve serbest meslek sahipleri gibi) ekonomik sınıf göçmenleri, sahip oldukları potansiyel ekonomik katkıdan ve Kanada iş gücü piyasasına katılım becerilerinden ötürü seçmektedir.

Kalifiye işçi sınıfı başvuru sahipleri, eğitim, is tecrübesi, yas ve İngilizce ve/veya Fransızca bilgileri gibi kriterleri ölçen bir “puanlama” sistemi esas alınarak seçilmektedirler. Sadece yeterli puanı alan başvuru sahipleri göçmenlik için uygun görülmektedirler.

Kanada’ya göç etmeyi düşünen herkesin aşağıdaki hususları anlaması gerekmektedir;

 • Kalifiye işçi sınıfı göçmenlik programı bir “misafir işçi” programı değildir.
 • Kalifiye işçi sınıfı göçmenleri işlerini kendileri bulmalı, Kanada’ya yerleştikten sonra kendi kendilerine yeter olmalı ve kendilerini idame ettirecek yeterli imkanlara sahip olmalıdırlar.
 • Kalifiye işçi sınıfı göçmenlik başvurusunda bulunacak her yetişkin için iadesi mümkün olmayan işlem harcının yatırılması gerekmektedir; başvuru, elçilik tarafından reddedilmiş olsa ya da başvuru sahibi tarafından geri çekilmiş olsa dahi başvuru harcı, başvuru sahiplerine iade edilmeyecektir; Başvuru sahipleri göçmenlik harcı yatırmadan önce, başvuru setinin tamamını okumalıdırlar.
 • Kanada Elçiliği, Kanada’ya göçmen olarak gitmek isteyen kişilere Kanada’da iş bulmaları konusunda yardımcı olmamaktadır.
 • Kanada’da ziyaretçi vizesi ile bulunan kişilerin kalıcı iş aramaları ve edinmeleri ya da Kanada’da kalıcı süre ile kalmalarına izin verilmemektedir.

Kanada’da göçmen olarak 3 yıl süreyle kalıcı şekilde ikamet eden ve ancak bu şartı sağladıktan sonra vatandaşlık için aranan diğer şartları yerine getiren kişilerin Kanada vizesi vatandaşlığı için başvuru yapmaları mümkündür.

Başvuru yapmadan önce web sitesinde yer alan kişisel değerlendirme rehberini dikkatlice okuyunuz. Kişisel değerlendirme testini İnternet üzerinden doldurmak için lütfen bu bağlantıya tıklayınız.