Trump, Google’da ‘Kanada’ya göç’ aramasını artırdı

ABD’liler “Süper Salı”dan Trump’ın zaferle çıkması sonrası Kanada’ya göçü araştırmaya başladı. 12 eyalette ön seçim yapılan Salı günü Cumhuriyetçi adaylar arasından Trump’ın zaferle çıkması sonrasında ABD’lilerin Google’da “Kanada’ya nasıl göç edilir” sorusunu araştırdığı öğrenildi. Öyle ki aramalarda yüzde 350 artış oldu.

ABD’de 2016 başkanlık seçimi yarışında ön plana çıkan isimlerden Donald Trump’ın ırkçı ve göçmenlik karşıtı söylemleri, ABD’lilerin Kanada’ya göç etme ilgisini artırdı.

ABD’de Google’da en çok aranan konulardan biri, “Kanada’ya nasıl göç edebilirim?” olurken, Kanada hükumetinin konuyla ilgili internet sitesi fazla yüklenme yüzünden hata verdi.

Süper Salı Sonrası Zirveye Çıktı

ABD’lilerin Kanada’ya göç etme ilgisi, Trump’ın Cumhuriyetçilerin 1 Mart Salı (Süper Salı) günü 12 eyalette yaptığı ön seçimde büyük bir zaferle çıkmasından sonra geldi.

Google’ın veri editörü Simon Roger, attığı twitter mesajında, artışın yüzde 350’ye yükseldiği ancak belli bir süre sonra, ilgide dalgalanmanın 1150 zirvesine çıktığını belirtti.

Her seçim döneminde gündeme gelen “Kanada’ya göç” konusu Google’da en çok arananlar arasına girerken, en yüksek arama Başkan Barack Obama’dan önceki başkan George W. Bush döneminde olmuştu.